Zarządzanie zespołem
Szybkie wskazówki jak motywować marketingowców

Ma to przykre skutki w działalności marketingowej, bo jest ona szczególnie wrażliwa na atmosferę pracy. Nie można liczyć na sukces rynkowy bez wspólnej i zaangażowanej pracy ludzi mających wpływ na użyteczność produktu, jego sprzedaż i komunikację z klientami.
Kilka działał skutkuje na wszystkich stanowiskach:
*** wspólne ustalanie celów i zadań,
*** zróżnicowanie ról w zespole,
*** porozumiewanie się i informowanie,
*** możliwość negocjowania sposobu wykonania przyznanych zadań,
*** okazywanie zaufania,
*** możliwość indywidualnego współtworzenia warunków pracy,
*** zaspokajanie potrzeb wyższego rządu.
A teraz szczegóły indywidualne dla różnych stanowisk.
Osobom zajmującym się badaniami rynku największą trudność sprawia żmudne zbierania informacji, selekcjonowanie ich, obrabianie i interpretowanie. Praca taka wymaga umiejętności analizy, krytycznego i obiektywnego spojrzenia na badany problem. Motywacja, poza nagrodami pieniężnymi, powinna polegać na wyeksponowaniu nazwiska badającego, na podkreślaniu tym samym jego odpowiedzialności za rzetelność i wartość wyników będących pomocą w podejmowaniu decyzji zarządczych. Opublikowanie wyników badań w postaci broszury, raportu, artykułu to również mocna motywacja.
Kreatorzy produktu to inżynierowie, technicy, technolodzy. są oni bezpołrednio związani z walorami oraz użytecznością produktu produkowanego i sprzedawanego przez firmę. To na poziomie technologii kształtują się koszty, na podstawie których po dalszej kalkulacji ustalana jest cena. Dla tych pracowników marketingu ważna jest możliwość wyeksponowania ich autorskich osiągnięć konstrukcyjnych oraz powią zanie ich osiągnięć z sukcesami na rynku. Świetnie sprawdzają się w tej roli firmowe muzea i okolicznościowe wystawy, także we współpracy z instytucjami zewnętrznymi np. szkołami wyższymi, fundacjami wspierającymi młodzież.
Aby najkorzystniej dla przedsiębiorstwa skonstruować kierunki i warunki dystrybucji, trzeba posiadać dobrą znajomość rynku, geografii potrzeb aktualnych i ewentualnych partnerów, dobre bezpołrednie kontakty. Dlatego motywowanie tych pracowników powinno preferować satysfakcję z wyników pracy, dużą samodzielność, rozwój i karierę, natomiast wszystkie podmioty uczestniczą ce w sposób bezpołredni w tej działalności, tworzą ce kanały dystrybucji, powinny być satysfakcjonowane nie tylko korzyściami finansowymi, ale pomocą w sprzedaży - informacje to najlepsza i w sumie dość tania waluta, ale też dobrze są przyjmowane wspólne akcje promocyjne).
Promocja jest tym narzędziem marketingu-mix, który daje największe pole do popisu osobom pragną cym zwrócić uwagę na firmę. Myślimy zatem o osobach samodzielnych, dobrze zorientowanych w asortymencie firmy, ekonomicznych i prawnych warunkach sprzedaży, a przy tym pomysłowych, umiejących słuchać i lubią cych podtrzymywać kontakty. Motywacja powinna polegać tutaj na korzyściach finansowych (ale nie tylko pod postacią pieniędzy - również np. biletów do kina czy voucherów do restauracji) oraz na swobodzie wykonywania zadań.
Motywowanie pracowników odpowiadających za finansową stronę działań marketingowych powinno wią zać się z partycypacją w wyniku finansowym firmy. Powinno się także przeznaczyć więcej czasu na monitorowanie branży pod ką tem cen - każda zmiana cen surowców robocizny, kosztów staĹych to impuls do adaptacji strategii cenowej. Szybka reakcja na wahania cen może przynieść znaczne korzyści.
Jeśli ciekawi cię marketing w firmie, więcej fachowych informacji o zarzą dzaniu tym obszarem znajdziesz w ksią żce "Zarzą dzanie marketingiem. Wydanie trzecie" Zdzisława Knechta (Wydawnictwo C.H. Beck, 2008). Ksią żka jest dostępna w cenie ze zniżką w e-księgarni www.sklep.beck.pl. Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.
r e k l a m a

Finansowe rady dla nie finansistów: w co inwestować, jak wybrać ubezpieczenia z najwyższej półki i oferty private bankingu.
- Podróżujący służbowo Polacy chcą... | 06-10-2015
- Raport Płacowy Antal - Wynagrodzenie... | 23-07-2015
- Dolar dzisiaj osiągnął rekordowy od... | 10-03-2015

Czym jeżdżą polscy menedżerowie.
- Samochód służbowy jako... | 11-12-2014
- Niebanalne auto dla ambitnego... | 18-10-2013
- Audi Q7 - lifting i zmodyfikowane... | 19-05-2013
- O nas |
- Kontakt |
- Reklama |
- Biuro prasowe |
- Partnerzy |
- Regulamin |
- Mapa serwisu |
- Zgłoś błąd |
- Polityka prywatności |
- RSS |
- na górę strony ^
- Copyright ©JOBS.PL SA 2008-2013 Wszelkie prawa zastrzeżone.
- projekt i wykonanie: agencja interaktywna .apeiro