Umowy i kontrakty
Podatkowa atrakcyjność spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej
Jednakże od roku 2005 popularność tego typu spółek znacznie wzrosła głównie za sprawÄ „odkrycia” ich przez doradców podatkowych i bardziej Ĺwiadomych podatkowo przedsiębiorców.
Od zaistnienia w Polsce gospodarki opartej na kapitale i nieskrÄpowanej przedsiębiorczości o wiele większÄ popularnościÄ cieszyła się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna, co związane było głównie z ograniczoną odpowiedzialnością wspólników takich spółek tylko do kapitału zainwestowanego w taki rodzaj spółek. W zwią zku z przedkĹadaniem przez przedsiębiorców ograniczenia ryzyka nad korzyściami podatkowymi lub też, co może częściej wystÄpowaĹo, nieĹwiadomościÄ korzyści wynikających z brakiem podmiotowości podatkowej w zakresie podatków dochodowych spółek osobowych (bo do takich zalicza się również spółki komandytowe i komandytowo-akcyjnej) często wybierano formÄ spółki kapitałowej, a nie komandytowej bą dź komandytowo akcyjnej.
Jeżeli chodzi o dochód spółki kapitałowej, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej to podlega on opodatkowaniu liniowemu w wysokości 19%. Aby jednak porównać formy prawne z podatkowego punktu widzenia należy uwzglÄdniać opodatkowanie nie tylko na poziomie spółki, lecz także na poziomie wspólników.
KlasycznÄ
bezpołredniÄ
korzyścią (inne korzyści nie są
przedmiotem tego artykułu) wynikającej z faktu bycia udziałowcem spółki z ograniczoną
odpowiedzialnością
i akcjonariuszem spółki akcyjnej jest wypĹata dywidendy (zysk netto przeznaczony do podziału = zysk brutto minus podatek = EBT – T), których wypĹata na rzecz osób fizycznych podlega opodatkowaniu zryczałtowanemu w wysokości 19%. Podatek ten pobierany przez spóĹkÄ stanowi ostateczne obciÄ
żenie wspólnika z tytuĹu otrzymanej dywidendy, co przedstawia poniższa symulacja:
EBT = 100
Tcit (Podatek CIT) (19%) = 19
Dywidenda = 81
Tpit( Podatek PIT) (19%) = 15
Dochód do dyspozycji dla wspólnika = 66
CaĹkowite obciÄ
żenie podatkowe wspólnika wynosi zatem:
Tcit + (1 – Tcit) * Tpit = 0,3439 = 34,39%,
a więc dla wspólnika spółki kapitałowej, który chce czerpać bezpołrednie dochody z udziału w spółce kapitałowej będzie to obciÄ
żenie znaczÄ
co wyższe niż, gdyby bezpołrednio lub poprzez spóĹkÄ osobowÄ
prowadziĹ działalność, gdyż w takiej sytuacji obciÄ
żenie podatkowe mogĹoby wynieść 19%.
W zwią
zku z powyższym popularność spółek kapitałowych należy tłumaczyć kwestiami związanymi z brakiem odpowiedzialności osobistej wspólników za zobowią
zania SpóĹki , kwestiami psychologicznymi (często wyższa wiarygodność w oczach kontrahentów spółek kapitałowych) oraz możliwościÄ
pozyskiwania kapitału z rynku kapitałowego (giełdzie) w przypadku spółek akcyjnych.
Optymalizacja podatkowa przy wykorzystaniu spółki komandytowej
Jak wskazane zostaĹo wcześniej wybór formy prawnej nie jest zdeterminowany tylko i wyĹÄ cznie aspektami podatkowymi, ale także innymi powodami. PrzykĹadem jest zakres odpowiedzialności za zobowią zania SpóĹki. Powyżej wskazano, że działanie w formie spółki osobowej podatkowo dla wspólnika często jest bardziej optymalne niż funkcjonowanie w formie spółki kapitałowej.
Natomiast w zakresie odpowiedzialności (a właściwie jej braku) względem wierzycieli za zobowią zania SpóĹki optymalna z punktu widzenia wspólnika jest forma spółki kapitałowej. Kompromisowym rozwią zaniem przy podejmowaniu decyzji, w jaki sposób działać, czy optymalizować się podatkowo, czy w zakresie odpowiedzialności, jest podejmowanie działalności poprzez budowÄ struktur kapitałowych opartych na hybrydalnych formach prawnych. Powyższe cele można zrealizować poprzez prawnÄ kombinacjÄ elementów spółki osobowej oraz spółki kapitałowej, ĹÄ czÄ c zalety obu typów spółek.
Specyficzny sposobem opodatkowania charakteryzuje się podmiot działający w formie spółki spółki komandytowej gdzie w roli komplementariusza wystÄpuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością . PrzyjÄcie takiej formy działalności sprawia, że połÄ czona zostaje zaleta braku odpowiedzialności wspólnika za zobowią zania spółki kapitałowej, (jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ) oraz zaletÄ podatkowÄ spółki osobowej, jaką jest spółka komandytowa. DodatkowÄ zaletÄ tÄ jest przejrzystość podatkowa spółki osobowej. Zaleta ta polega na opodatkowaniu podatkiem dochodowym wspólników takiej spółki, a nie samej spółki.
Konstrukcja ta polega na wykorzystaniu charakterystycznej konstrukcji spółki komandytowej. W tego typu spółce bowiem wystÄpujÄ dwa typy wspólników (komplementariusz i komandytariusz). Komplementariusz odpowiada za zobowią zania spółki całym swoim majątkiem natomiast ograniczonÄ odpowiedzialność komandytariusza wyznacza suma komandytowa i wartość wniesionego wkĹadu. A więc za zobowią zania tego typu spółki całym swoim majątkiem będzie odpowiadaĹa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością , a w zwią zku z tym odpowiedzialność wspólników za zobowią zania spółki będzie niemal identyczna jak gdyby byli wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością .
W zakresie zaś opodatkowania tak skonstruowany podmiot jak powyżej nie jest odrÄbnym podmiotem podatku. Podatnikami w przypadku tej spółki w zakresie osią ganych przez spółkę z o.o. i spóĹkÄ komandytowÄ przychodów i kosztów będą wspólnicy tej spółki bezpołrednio, a więc przychody tej spółki oraz koszty są ĹÄ czone z innymi przychodami i kosztami wspólników tej spółki.
Przychody z udziału w spółce osobowej określa się u każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, a więc gdy wspólnikami będą osoby prawne to zapłacÄ od zysku z udziału w spółce komandytowej podatek wg stawki 19%, zaś jeżeli wspólnikami będą osoby fizyczne to dochód będzie podlegaĹ opodatkowaniu albo wg progresywnej skali podatkowej albo wg stawki liniowej 19% jeżeli będzie podlegaĹ opodatkowaniu z tytuĹu osią gania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i będzie spełniaĹ warunki do opodatkowania swoich dochodów stawkÄ liniowÄ (19%). Wspólnicy spółki komandytowej mają prawo dowolnie ustalić w umowie spółki sposób podziału zysku, niezależnie od wkĹadów rzeczywiście przez nich wniesionych do spółki. Opodatkowanie przychodów wspólników z tytuĹu udziału w zyskach spółki osobowej nie zależy od dokonania ich faktycznej wypłaty (za przychód podatkowy uważa się kwoty należne).
PodobnÄ
jak opisana wyżej strukturÄ można utworzyć wykorzystując zamiast spółki komandytowej spóĹkÄ komandytowo-akcyjnÄ
.
Zalety prowadzenia działalności w tej formie to możliwość pozyskiwania kapitału poprzez emisjÄ akcji, wyĹÄ
czenie odpowiedzialności za zobowią
zania spółki (dla akcjonariuszy), oraz decydujący wpływ na sprawy spółki bez konieczności wnoszenia znacznych kwot jako wkĹad do spółki (dla komplementariuszy). Zalety podatkowe działania w spółce o takiej formie prawnej są
identyczne jak w przypadku spółki komandytowej.
PozostaĹe właściwości spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych świadczące o ich atrakcyjności podatkowej
Brak opodatkowania aportów
Polski ustawodawca generalnie stoi na stanowisku, że wnoszenie wkĹadów pieniÄżnych do spółek kapitałowych (z wyjÄ
tkiem, gdy przedmiotem aportu są
całe przedsiębiorstwa lub ich zorganizowane części), tj. do spółki z ograniczoną
odpowiedzialnością
i spółki akcyjnej jest momentem podatkowym i należy w takiej sytuacji rozpoznawać przychód do opodatkowania.
Natomiast w przypadku spółek osobowych (w tym komandytowych i komandytowo-akcyjnych) nie jest to moment rozpoznawania przychodu, a więc wspólnicy wnoszÄ
cy aport nie rozpoznajÄ
w takim momencie przychodu, co jest na pewno dla nich atrakcyjnÄ
informacjÄ
.
Jednak należy zaznaczyć, iż mimo, że literalne brzmienie przepisów podatkowych prowadzi do powyższych wniosków to niektóre organy podatkowe stojÄ w swych interpretacjach lub/i decyzjach na stanowisku opodatkowywania tego typu aportów a szczególnie dotyczy to aportów wnoszonych przez osoby fizyczne dokonywanych w postaci udziałów bą dź akcji spółek. A więc dla pełnego bezpieczeĹstwa przy objÄciu wkĹadów do spółek osobowych w formie aportu zaleca się skorzystanie z procedury otrzymania interpretacji indywidualnej.
Kumulacja strat i dochodów podatkowych z prowadzonej działalności
Jeżeli osoba prawna lub osoba fizyczna będzie prowadziĹa różne rodzaje działalności poprzez kilka spółek komandytowo lub komandytowo-akcyjnych i niektóre z nich będą wykazywać straty, a niektóre zyski to nastÄ
pi ich wzajemna kumulacja u wspólnika i zapłaci on podatek (lub nie zapłaci) od skumulowanych zysków ze stratami spółek osobowych, poprzez które prowadzi on działalność. Co więcej kumulacja nastÄ
pi również z wynikami działalności, którÄ
wspólnik prowadzi jako on sam.
Powyższe aspekty świadczą o atrakcyjności spółek komandytowych i komandytowo- akcyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że przed ostatecznym wyborem formy działalności zawsze należy kierować się okolicznościami konkretnego przypadku.
Autorzy:
Krzysztof Kohut - Radca Prawny
Piotr Mirowski - WspóĹpracownik Kancelarii w zakresie spraw księgowo-finansowych
Tego samego autora:
- Prokura jako pełnomocnictwo handlowe... | 28-11-2011
- Zwoływanie zgromadzeń wspólników... | 24-10-2011
- Konieczność podjęcia uchwały w... | 22-07-2011
- Podwyższenia kapitału zakładowego w... | 13-07-2011
- Zawiadomienie spółki z o.o. o... | 26-05-2011
- Pełnomocnik wspólnika na... | 02-05-2011
r e k l a m a

Finansowe rady dla nie finansistów: w co inwestować, jak wybrać ubezpieczenia z najwyższej półki i oferty private bankingu.
- Podróżujący służbowo Polacy chcą... | 06-10-2015
- Raport Płacowy Antal - Wynagrodzenie... | 23-07-2015
- Dolar dzisiaj osiągnął rekordowy od... | 10-03-2015

Czym jeżdżą polscy menedżerowie.
- Samochód służbowy jako... | 11-12-2014
- Niebanalne auto dla ambitnego... | 18-10-2013
- Audi Q7 - lifting i zmodyfikowane... | 19-05-2013
- O nas |
- Kontakt |
- Reklama |
- Biuro prasowe |
- Partnerzy |
- Regulamin |
- Mapa serwisu |
- Zgłoś błąd |
- Polityka prywatności |
- RSS |
- na górę strony ^
- Copyright ©JOBS.PL SA 2008-2013 Wszelkie prawa zastrzeżone.
- projekt i wykonanie: agencja interaktywna .apeiro