Awans i zmiany
Kryzys

ZamierzaĹem i zamierzam ten cykl kontynuować, ale na razie musimy zrobiÄ sobie przerwÄ, bo w tej chwili chyba jedynie pytanie jakie każdy sobie zadaje to: jakie konsekwencje będzie miała dla mnie sytuacja na rynkach światowych i czy jest coś takiego, co powinienem koniecznie zrobiÄ, by uniknąć negatywnego wpływu kryzysu na moje życie zawodowe.?
Spróbujmy więc zastanowiÄ się, jak to co zaczÄĹo się w USA i rozlaĹo na caĹy Ĺwiat może wpływać na sytuacjÄ na rynku pracy managerów .
W chwili gdy to piszÄ (to istotne zastrzeżenie bo sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie), jedynym „twardym” negatywnym faktem w Polsce jest spadek zużycia energii co oznacza, że prawdopodobnie wiele firm ograniczyĹo produkcjÄ i wyprzedaje zapasy.
Poza tym panuje atmosfera niepewności i wyczekiwania, ale jak dotąd żaden z moich klientów nie przeprowadziĹ (ani nawet nie przygotowaĹ konkretnego planu) redukcji zatrudnienia ani innych działaĹ antykryzysowych.
Nawet w sektorze finansowym nie jest jednoznacznie zĹa. RozmawiaĹem z szefem firmy doradztwa kredytowego, będąc przekonanym , że w najlepszym przypadku puĹciĹ trzy czwarte pracowników na urlop i czeka czy ich zwolniÄ czy nie. Tymczasem ku mojemu zaskoczeniu mój rozmówca był peĹen wigoru i optymizmu. StwierdziĹ, że ponieważ klienci nie wiedzÄ czy i gdzie dostanÄ kredyt zamiast bezpołrednio do banku częściej idÄ do doradcy, więc on i jego firma mają rÄce pełne roboty.
Wydaje się, że duży rynek wewnętrzny i stosunkowo niewielkie uzależnienie od eksportu czyniÄ naszÄ sytuacjÄ lepszÄ niż mniejszych czy bardziej uczestniczÄ cych w kooperacji międzynarodowej krajów. Jednak we współczesnym świecie nikt nie jest izolowanÄ wyspÄ i trzeba się liczyć z tym, że sytuacja Ĺwiatowa może przysporzyć nam sporo kłopotów.
Z jednej strony powinniĹmy więc przygotować to tego nasze firmy, z drugiej - przygotować się na to co mogÄ zrobiÄ z nami nasi szefowie.
Jest oczywiste, że w sytuacji takiej jak obecna coraz więcej firm myśli o możliwych sposobach redukcji kosztów, a dla wielu z nich redukcja kosztów zatrudnienia jest najprostszym sposobem .
częściej wiÄ
że się to ze zwolnieniami niż z redukowaniem zarobków (chociaż wiele firm wstrzymało podwyżki dla swoich pracowników).Oczywiście redukcja zatrudnienia w większym stopniu dotyczy stanowisk wykonawczych niż managerskich ( jeżeli redukujemy zespół sprzedaży ze 100 do 80 osób dalej potrzebujemy Dyrektora Sprzedaży) ale zmniejszenie liczby pracowników, zwłaszcza w większych organizacjach może wiÄ
zać się z „wypĹaszczeniem” struktury i eliminacjÄ
połrednich szczebli zarzą
dzania.
Sytuacja kryzysowa stanowi też pokusÄ do pozbycia się najdroższych (czytaj: najlepiej pĹatnych) managerów i zastÄ
pienia ich osobami tańszymi.
Tego typu zachowania wydajÄ
się być sprzeczne z naszÄ
kulturÄ
biznesowÄ
i dotychczas zdarzaĹy się bardo rzadko, ale w agresywnych, mocno zorientowanych na zysk organizacjach mogÄ
mieć miejsce coraz częściej.
Warto więc może, zanim w drzwiach naszego gabinetu pojawi się Prezes czy szef Rady Nadzorczej z wypowiedzeniem przeanalizować swoją wartość dla firmy i porównać ją
z wysokościÄ
naszego uposażenia.
Nie muszÄ chyba nikogo przekonywać, że lepiej firmie pokazać możliwości obniżki kosztów w innych obszarach, ale w pewnych przypadkach zaproponowanie obniżki swojego wynagrodzenia może wytrÄ
ciÄ komuś z rÄki argument, że kosztujemy firmÄ zbyt dużo.
Kolejnym elementem, na który chciaĹbym zwrócić uwagę, to przesuniÄcie akcentów jeżeli chodzi o najbardziej poszukiwane na rynku kompetencje managerskie.
Niezależnie od sytuacji zawsze potrzebni są
wizjonerzy i liderzy potrafiÄ
cy wdrożyć nowe, atrakcyjne dla rynku projekty. Ale oprócz nich wzrośnie także zapotrzebowanie na ludzi z doświadczeniem w restrukturyzacji i optymalizacji procesów businessowych – słowem tych, którzy potrafiÄ
zapewniÄ firmie przewagÄ kosztowÄ
. A po tym, co przeszĹa nasza gospodarka od począ
tku lat dziewiÄÄdziesiÄ
tych mamy takich ludzi całkiem sporo – oni mogÄ
liczyć na wysyp atrakcyjnych ofert, być może nie tylko z Polski.
Panuje dość powszechne przekonanie, że w sytuacji przewidywanego wzrostu bezrobocia skoĹczy się „dyktat pracownika” i pracodawcom łatwo będzie pozyskać pracowników.
Prawdopodobnie w pewnych zawodach tak się stanie (już znacznie łatwiej pozyskać jest ekipÄ do remontu mieszkania), ale czy tak będzie w przypadku pozycji managerskich – mam poważne wątpliwości. MyślÄ, że raczej zdarzy się to co zdarzyĹo się już w okresie poprzedniego ochĹodzenia koniunktury, w latach 2000- 2003, kiedy to wyraźnie zmniejszyła się mobilność kadry kierowniczej.
Wytłumaczenie tego jest dość proste. W okresie prosperity zmiana pracy nie jest związana z dużym ryzykiem. Dostając interesującÄ
ofertÄ większość osób myśli nastÄpująco: to jest dla mnie szansa. Jeśli wszystko pójdzie dobrze pchnÄ swoją karierÄ do przodu i znacznie szybciej osiÄ
gnÄ swoje cele. A jeżeli coś okaże się nie tak – zawsze mogÄ liczyć na innÄ
ofertÄ.
W okresie dekoniunktury myślenie jest zupełnie inne: być może moja obecna praca nie jest szczytem moich marzeĹ ale przynajmniej jest. Znam wszystkich i wszyscy mnie znajÄ
– poziom bezpieczeĹstwa jest wysoki. Nowa propozycja wygląda ciekawie, ale jeśli nie dogadam się z nowym szefem lub napotkam na inne rafy – mogÄ zostać na lodzie bez możliwości powrotu, a innych ofert mogÄ nie mieć przez parÄ miesiÄcy.
Takie myślenie wydaje się być uzasadnione i dlatego zarówno decyzje odnośnie naszych własnych ruchów jak i nasze decyzje jako pracodawcy zwalniajacego ludzi muszÄ być dobrze przemyślanie i rozważne. Bo kiedyś (miejmy nadziejÄ, że nie za długo) koniunktura się odwróci i znowu przypomnimy sobie stare powiedzenie „skoro zwalniaja, to znaczy, że będą przyjmować”.

Tego samego autora:
- Oj chyba coś Cię nie lubię. | 15-12-2013
- Sprawdź co cię czeka | 20-10-2009
- Business Plan Kariery | 17-09-2009
- COACHING | 04-08-2009
- Co tak naprawdą ważne jest w pracy? | 15-06-2009
- Manager na ciężkie czasy | 27-04-2009
r e k l a m a

Finansowe rady dla nie finansistów: w co inwestować, jak wybrać ubezpieczenia z najwyższej półki i oferty private bankingu.
- Podróżujący służbowo Polacy chcą... | 06-10-2015
- Raport Płacowy Antal - Wynagrodzenie... | 23-07-2015
- Dolar dzisiaj osiągnął rekordowy od... | 10-03-2015

Czym jeżdżą polscy menedżerowie.
- Samochód służbowy jako... | 11-12-2014
- Niebanalne auto dla ambitnego... | 18-10-2013
- Audi Q7 - lifting i zmodyfikowane... | 19-05-2013
- O nas |
- Kontakt |
- Reklama |
- Biuro prasowe |
- Partnerzy |
- Regulamin |
- Mapa serwisu |
- Zgłoś błąd |
- Polityka prywatności |
- RSS |
- na górę strony ^
- Copyright ©JOBS.PL SA 2008-2013 Wszelkie prawa zastrzeżone.
- projekt i wykonanie: agencja interaktywna .apeiro