Awans i zmiany
Jak odbudować poczucie własnej wartości po utracie pracy?

Utracie pracy prawie zawsze towarzyszy obniżenie poczucia własnej wartości Prawie nigdy menedżerowie nie przyznajÄ
się do tego wprost. Chętniej budujÄ
wielowÄ
tkowe wyjaśnienia, w których główne role odgrywają: poczucie krzywdy i niesprawiedliwości, bezduszne korporacje, polityka czy inne czynniki – tak, aby do obniżenia poczucia własnej wartości się nie przyznać. Ten brak bezpołredniości prowadzi często do porażek podczas poszukiwania pracy i na nowym stanowisku.
Z nieuĹwiadomionego obniżenia poczucia własnej wartości wynikajÄ
jednak konkretne zachowania. Jakie mają konsekwencje dla dalszej kariery?
RozpamiÄtywanie przeszĹości
Niezbyt twórcze refleksje nad ostatnimi miesią cami w firmie i szukanie usprawiedliwieĹ dla swoich działaĹ często powoduje niechÄÄ do aktywności, długotrwaĹÄ bierność lub co gorsza, niespodziewanie staje się tematem rozmów podczas interview do nowej pracy. W tym ostatnim przypadku łatwo tÄ pracÄ przegrać.
Szukanie winnych i działania rewanżowe
Takie zachowania silnie koncentrujÄ się na tym, co powinno być już historiÄ . Co więcej, historiÄ , którÄ menedżer musi nauczyć się opowiadać w sposób pozytywny, podkreślający zdobyte doświadczenia i osiÄ gniÄte sukcesy. W skrajnych przypadkach nastÄpujÄ wrogie działania wobec byĹego pracodawcy, które, nawet jeśli skuteczne, rzadko pomagajÄ w otrzymaniu nowej pracy.
Syndrom „Nic się nie staĹo”
Bagatelizowanie wagi doświadczenia utraty pracy najczęściej oznacza przeniesienie reakcji psychologicznej na później. Zazwyczaj prowadzi też do nerwowych poszukiwaĹ, kiepskich negocjacji oraz przyjmowania pierwszej z brzegu propozycji. Wszystko po to, by dowieść sobie i otoczeniu, że rzeczywiście nic się nie staĹo.
Desperackie próby udowodnienia własnej wartości
Najczęściej dochodzi do nich już w nowej, szczÄśliwym trafem, szybko zdobytej pracy. Próby te polegajÄ na radykalnym wdrożeniu w nowym środowisku tych działaĹ, które, w opinii menedżera, pomogłyby mu zachować poprzedniÄ posadÄ. Jeśli więc menedżer jest przekonany, że o jego odwoĹaniu z poprzedniej funkcji zadecydowaĹa „nadmierna miÄkkość”, teraz będzie „twardy”. Jeśli są dzi, że zgubiĹo go zbytnie zaufanie do ludzi, teraz będzie programowo nieufny. Problem w tym, że zaĹatwianie „starych” problemów w nowym środowisku najczęściej prowadzi do grubych nieporozumieĹ z nowym pracodawcÄ i koĹczy się totalnÄ klapÄ .
Oskarżanie najbliższych lub odreagowanie frustracji w domu
Sztuczne „dowartościowywanie siÄ” kosztem najbliższego otoczenia prowadzi do najbardziej przykrych konsekwencji i często jest powodem kryzysów rodzinnych.
Co zrobiÄ, aby uniknąć tych zachowaĹ i wiążących się z nimi konsekwencji? Wszystkiego nie unikniemy, utrata pracy zawsze jakoĹ boli. Można jednak podjąć kilka działaĹ, które pomogÄ
przejść ten trudny okres.
Porozmawiaj z niezależnym ekspertem
Najlepiej by był to psycholog, konsultant lub coach. Nie należy raczej szukać pomocy u headhuntera, nawet zaprzyjaźnionego. Nie dlatego, że brak mu kompetencji, aby pomóc dobrÄ rozmowÄ , ale jej treść może osłabiÄ naszÄ kandydaturÄ przy poszukiwaniu nowego miejsca pracy. Wbrew obiegowym opiniom, nie zawsze najlepszymi rozmówcami będą też żona, mÄ ż czy przyjaciel. Osoby nam bliskie mogÄ (choć nie muszÄ ) uznać, że powinny wspólnie z nami biadoliÄ, rozpatrywać lub zĹorzeczyć, co pomaga tylko na chwilÄ, ale nie rozwią zuje problemu. StÄ d lepsza szczera rozmowa z profesjonalistÄ , który pomoże nabrać dystansu do wydarzenia. Nawiasem mówiąc, coraz większa popularność indywidualnych programów executive outplacement bierze się z rosnÄ cego przekonania o wartości systemowej pracy z ekspertem zewnętrznym w okresie trudnej zmiany.
Stwórz listÄ osiągnięć zawodowych
Powinna ona obejmować caĹÄ karierÄ. Ta, skądinÄ d nieĹatwa praca, jeśli wykonana w oparciu o twarde fakty, pokazuje dorobek życia i podbudowuje. To również wstępna faza budowania dobrego CV, a także swoistego inwentarza umiejętności. Obie te czynności przenoszÄ menedżera w przyszłość, czyli ku poszukiwaniu nowej pracy.
SporzÄ dź plan działania
Poszukiwanie pracy to czynność profesjonalna, w dużym stopniu działająca według zasad znanych z nauki o zarzą dzaniu projektami. Zobaczenie opracowanego przez siebie realistycznego i profesjonalnego planu rozpoczyna odbudowywanie nadszarpniÄtej wiary w siebie.
Spotkaj się z najbliższymi współpracownikami w byĹej firmie
Nie chodzi tu o Ĺzawe wspominki czy wspólne utyskiwanie nad niesprawiedliwościÄ losu, a bardziej o rzeczowe skonsultowania wybranych dalszych kierunków działania. Przy takich okazjach dostajemy spory Ĺadunek szczerej i konkretnej pozytywnej informacji zwrotnej, co pomaga odzyskiwać poczucie własnej wartości.
Szukaj korzyści z okresu zmiany
Zastanów się, jak możesz wykorzystać czas, w którym nie pracujesz. są na to sposoby gorsze i lepsze. Wykorzystanie czasu na skoĹczenie zalegĹego porzÄ dkowania piwnicy czy malowania kuchni jest pożyteczne, ale nieznacznie tylko pomaga w odzyskaniu poczucia własnej wartości. Natomiast odzyskanie radości i umiejętności bycia z rodzinÄ , przyjacióĹmi, wprowadzenie nowych, pozytywnych standardów w życiu osobistym jest nie tylko silnie wzmacniajace, ale i okazuje się trwałym dorobkiem okresu zmiany i wielkim sukcesem.

Na ten sam temat:
Tego samego autora:
- Aplikowanie na niższe stanowisko -... | 24-06-2009
- Czy zaakceptować degradacjÄ? | 17-06-2009
- Jak się wyróżnić na interview? | 08-06-2009
- Rozmowa kwalifikacyjna w ciemno | 03-06-2009
- Dlaczego ja? | 01-06-2009
- Jak wyjaśnić przerwy w historii... | 01-09-2008
r e k l a m a

Finansowe rady dla nie finansistów: w co inwestować, jak wybrać ubezpieczenia z najwyższej półki i oferty private bankingu.
- Podróżujący służbowo Polacy chcą... | 06-10-2015
- Raport Płacowy Antal - Wynagrodzenie... | 23-07-2015
- Dolar dzisiaj osiągnął rekordowy od... | 10-03-2015

Czym jeżdżą polscy menedżerowie.
- Samochód służbowy jako... | 11-12-2014
- Niebanalne auto dla ambitnego... | 18-10-2013
- Audi Q7 - lifting i zmodyfikowane... | 19-05-2013
- O nas |
- Kontakt |
- Reklama |
- Biuro prasowe |
- Partnerzy |
- Regulamin |
- Mapa serwisu |
- Zgłoś błąd |
- Polityka prywatności |
- RSS |
- na górę strony ^
- Copyright ©JOBS.PL SA 2008-2013 Wszelkie prawa zastrzeżone.
- projekt i wykonanie: agencja interaktywna .apeiro