Awans i zmiany
Gdy szefem zostaje kolega

Awans kolegi na przełożonego jest trudny do zaakceptowania, bo ludzie przyzwyczajają się do pewnego typu relacji, np., że są kumplami i że dla przełożonych stanowią grupę. Nagle to wszystko ma się zmienić.
Bolesna zmiana
W polskiej fabryce koncernu Heinz kilka lat temu zbadano system wartości firmowych. Dla ankietujących zaskakujące okazało się odkrycie, że – inaczej niż w innych krajach – jedną z najbardziej poważanych wartości w firmie okazało się koleżeństwo. Wywiady pogłębione ukazały jednak, że w Polsce wartość ta posiada specyficzne znaczenie: opiera się na większej lojalności wobec grupy niż firmy i zakłada podział „my-oni”. Oni to firma, menedżerowie, którzy myślą
w kategoriach wyników biznesowych. My zaś jesteśmy „fajni”, tworzymy „zgraną
paczkę”. W tej sytuacji awans kolegi może być odczuwany nawet jak zdrada.
Naturalną reakcją na zmianę roli kolegi pracującego na równorzędnym stanowisku na szefa jest próba przedłużenia poprzedniej relacji. Kiedy dawny kolega zaczyna egzekwować wykonywanie zadań czy wydawać polecenia, najbardziej zbuntowani komentują
to słowami „palma mu odbiłła”. Oczywiście nie pomaga to ani nowemu szefowi, ani nie jest w stanie przywrócić starej relacji.
– W podobnej sytuacji najważniejsze jest uwierzyć i zaakceptować, że teraz rzeczywiście jest on moim szefem – podpowiada Robert Reinfuss, konsultant House of Skills. – Że ma już w stosunku do mnie inne oczekiwani i inne obowią
zki. Dopóki to się nie dokona, istnieje duże zagrożenie, że któryś z nas będzie musiał odejść z firmy.
Oswajanie nowej sytuacji
Zamiast przedłużać sztucznie relację koleżeńską Piotr Sierociński, dyrektor generalny HRK Partners SA, radzi jak najszybsze wejscie w rolę podwładny przełożony, a konkretnie:
- nieokazywanie przy innych, że się szczególnie kumplujemy;
- szacunek i powagę w sytuacjach służbowych z udziałem osób trzecich;
- jeśli trzeba, przekazanie jasnej informacji zwrotnej w cztery oczy, bez obecności postronnych osób;
- dą żenie do relacji partnerskiej, ale z pozycji podwładnego.
Jak powinno wyglądać takie partnerstwo pokazuje np. jedna ze scen filmu pt. „Czterej pancerni i pies”, w której Grigorij mówi do Janka: „To moje zdanie, ale ty tu komandir – decyduj”.
Zdaniem Roberta Reinfussa pomocne może się okazać przygotowanie sobie na kartce spisu oczekiwań wobec nowego szefa. Wypisanie takiej „listy postulatów” łagodząco wpływa na emocje.
– W ten sposób przedefiniowuję rolę w jakiej jestem i wyznaczam sobie plan relacji na długi czas – tłumaczy Robert Reinfuss. – Należy przy tym uważać, żeby nie były to oczekiwania roszczeniowe, zebrane na zasadzie: „Skoro zostałeś szefem, to się wykaż i spełnij moje życzenia”. Może to prowadzić do wojny, w której wszyscy będą przegrani.
Problemy z zazdrością
Czasami jednak nie chodzi wcale o kontynuowanie koleżeństwa, lecz o poczucie krzywdy. Padają
wówczas pytania: „Dlaczego to on ma być szefem, a nie ja? Przecież jestem lepszy. Przecież jestem tu dłużej. Przecież to moja kolej.”
– W mojej karierze tylko raz spotkałem się po awansie z taką
silną zawiścią
osoby pominiętej, że w jawny sposób sabotowała moje kierownictwo – mówi Piotr Fic, obecnie dyrektor generalny i prezes zarządu Martela Polska. – Prawdopodobnie zaważyły na niej cechy osobowości utrudniajace temu menedżerowi dostosowanie się do nowej sytuacji. Ostatecznie osoba ta odeszła z firmy.
Szczególnie łatwo ulec trudnym emocjom, gdy wyżsi przełożeni nie podają
merytorycznych uzasadnień czyjejś promocji, a własna kandydatura wydaje się osobie pominiętej w awansie wręcz idealna na to stanowisko.
– Z moich doświadczeń wynika, że najczęściej promowani są
ludzie ambitni, dobrze pracujący i starają
cy się pokazać na co dzień, że chcą promocji, a to z kolei może być odbierane przez zespół jako podlizywanie się, karierowiczostwo – tłumaczy Piotr Fic. – Jeżeli awans nastąpił, a współpracownicy nie usłyszeli, dlaczego ta osoba jest najlepsza, to rozżaleni mogą
tworzyć sojusz przeciwko nowemu szefowi. Mogą np. manifestować postawę „Radź sobie sam, skoro jesteś taki dobry”, przemilczając ważne informacje, nie zabierając głosu podczas zebrań itp.
Psychologowie przekonują, że nie ma złych uczuć, choć mogą
być trudne. Takim właśnie trudnym uczuciem jest zazdrość. Ale zazdrość można przeżyć również pozytywnie. Pojawiając się w pewnych sytuacjach, zmusza do wartościowej autorefleksji, dlaczego zależało jej na tym awansie i co możemy w sobie rozwinąć, aby zrealizować własne marzenia.
Jack Welch, odchodzą c na emeryturę z General Electric, wybrał na swojego następcę Jeffa Immelta. Od począ tku zakładał, że osoby, które odpadną w walce o sukcesję, odejdą z firmy. Uważał, że Robert Nardelli – drugi z konkurentów – zawsze będzie bardzo agresywny w określaniu, co można zrobić i w jaki sposób można zrobić to lepiej. Dla Nardellego przegrana z Immeltem była pewnie ciosem, ale już piętnaście minut później otrzymał propozycję objęcia funkcji prezesa Home Depot i znalazł się wśród najlepiej opłacanych amerykańskich prezesów (wg szacunków zarobił przez 6 lat ok. 360 mln USD). źródło: CEO, Nr 6-7/2008 |
Najwyższy czas, by odejść
Czasami jednak rzeczywiście o stanowisko konkuruje dwóch równorzędnych kandydatów i awans kolegi może wydawać się nieuzasadniony.
Ale nawet kiedy firma nie chce się pozbywać zdolnego menedżera, awans kolegi będzie silnym katalizatorem decyzji o odejściu. Szczególnie trudno zostać w firmie, gdy wszyscy wokół znali jego aspiracje.
– Oczywiście pracodawca może próbować takiego pracownika zatrzymać – tłumaczy Piotr Fic. – Powinien jednak pokazać mu perspektywę, która będzie i wiarygodna, i atrakcyjna. I oczywiście pozwoli mu zachować poczucie godności.
Na ten sam temat:
Tego samego autora:
- Życzenia od szefa | 12-11-2008
- Kat nad królem | 04-11-2012
- Sabbaticals wspierają karierę | 23-10-2008
- Ucieczka z błogosławieństwem pracodawcy | 17-10-2008
- Kariera z domu sterowana | 16-10-2008
- Miękkie sterowanie | 26-09-2008
r e k l a m a

Finansowe rady dla nie finansistów: w co inwestować, jak wybrać ubezpieczenia z najwyższej półki i oferty private bankingu.
- Podróżujący służbowo Polacy chcą... | 06-10-2015
- Raport Płacowy Antal - Wynagrodzenie... | 23-07-2015
- Dolar dzisiaj osiągnął rekordowy od... | 10-03-2015

Czym jeżdżą polscy menedżerowie.
- Samochód służbowy jako... | 11-12-2014
- Niebanalne auto dla ambitnego... | 18-10-2013
- Audi Q7 - lifting i zmodyfikowane... | 19-05-2013
- O nas |
- Kontakt |
- Reklama |
- Biuro prasowe |
- Partnerzy |
- Regulamin |
- Mapa serwisu |
- Zgłoś błąd |
- Polityka prywatności |
- RSS |
- na górę strony ^
- Copyright ©JOBS.PL SA 2008-2013 Wszelkie prawa zastrzeżone.
- projekt i wykonanie: agencja interaktywna .apeiro