Portfel menedżera
Sukces hiszpaĹskiego rzÄ du?
GĹosowanie, które odbyło się wczoraj wczesnym popołudniem uznane zostaĹo za jedną z przyczyn poprawy sytuacji na rynkach finansowych. Dane z USA nieco rozczarowały.
EURUSD – oszczędności przyjÄte, ale problem zostaje
Pakiet oszczędności obejmuje m.in. obniżkÄ wynagrodzeń dla pracowników sektora publicznego, zamrożenie emerytur i likwidacjÄ hiszpaĹskiego becikowego. Sukces głosowania przysłania jednak ewidentny brak jednomyślności w Hiszpanii. RzÄ
d wygraĹ głosowanie zaledwie jednym głosem (169 za, 168 przeciw) i to tylko dlatego, iż kilkunastu posłów (opozycji) celowo nie przyszĹo na głosowanie. Sukces głosowania nie oznacza jednak koĹca problemów dla premiera Zapatero. Dwa największe związki zawodowe już ogłosiĹy strajk generalny, który odbędzie się 8 czerwca, zaś opozycja zapowiedziała, iż nie poprze budżetu na rok przyszĹy. Tymczasem rzÄ
d czekajÄ
jeszcze trudne reformy rynku pracy. Różnica oprocentowania pomiędzy hiszpaĹskimi a niemieckimi 10-latkami nadal pozostawaĹa wysoka (ok. 160 bp).
Inwestorów niepokoi nie sama debata nad bieżą
cymi cięciami fiskalnymi (które w nadmiarze mogÄ
pogĹÄbiÄ stagnacjÄ gospodarczÄ
i wpÄdziÄ kraj w deflacjÄ), ale ewidentny brak determinacji do ustalenia wiarygodnej Ĺcieżki redukcji deficytów. PrzykĹadowo greckie próby rozmycia reformy emerytalnej (dementowane przez… MFW) oznaczaĹyby rezygnacjÄ z działaĹ, które mają poprawiÄ stan finansów publicznych w dĹuższym okresie.
Te problemy sprawiajÄ , iż mimo wyraźnego odbicia na rynkach akcji, notowania EURUSD ciągle pozostajÄ w bliskiej odlegĹości od wieloletnich minimów. Z technicznego punktu widzenia ciągle istnieje szansa na większe odbicie związane z uformowaniem podwójnego dna, jednak para musi sobie najpierw poradziÄ z ograniczeniem krótkoterminowego kanału zniżkującego. Na niekorzyść kupujących zadziałaĹa realizacja zysków z wczorajszego wieczornego handlu w USA, która przesą dziĹa o niepowodzeniu próby utworzenia objÄcia hossy na interwale dziennym.
Dane rozczarowały, akcje jednak zyskiwały
Wczorajsze dane z USA były rozczarowaniem, zarówno w odniesieniu do tygodniowych zarejestrowaĹ bezrobotnych (spadek o 11 tys., podczas gdy rynek oczekiwaĹ spadku o 16 tys.), jak i PKB. Wzrost PKB za pierwszy kwartaĹ zostaĹ zrewidowany w dół do 3% z podanych pierwotnie 3,2% oraz wobec oczekiwanych przez rynek 3,4-3,5%. Negatywna rewizja to przede wszystkim efekt niższego wkĹadu konsumpcji prywatnej oraz inwestycji przedsiębiorstw, czyli skĹadowych, które na tym etapie powinny stawać się silnym motorem ożywienia gospodarczego.
Rynki akcji negatywnie zareagowały na publikacjÄ danych, jednak już po otwarciu sesji na Wall Street dominowali kupujący. Pod ich dyktando przebiegała także koĹcówka sesji, dzięki czemu notowania kontraktów na S&P500 udaĹo się wywindować powyżej poziomu 1100 pkt. – po raz pierwszy od 20 maja. Zwyżka ma jednak w dużym stopniu charakter odreagowania po ustaleniu nowych tegorocznych minimów przez S&P500 i DJIA30. Oficjalne powody wczorajszych wzrostów, tj. chiĹskie dementi ws. sprzedaży obligacji paĹstw strefy euro oraz cięcia fiskalne w Hiszpanii, wyglądajÄ bowiem mało wiarygodnie.
Jen traci wobec odbicia na rynkach akcji, słabych danych z Japonii
Pakiet ogłoszonych dziś danych z Japonii za kwiecieĹ nie napawa optymizmem. Z jednej strony mieliĹmy bowiem wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej (do 4,9% R/R), podczas gdy rynek oczekiwaĹ spadku (do 3,7% R/R), ale już konkurencyjny wskaźnik, tj. wydatki gospodarstw domowych, wyraźnie rozczarowaĹ (-0,7% R/R wobec +4,4% R/R w marcu). Największym problemem japołskiej gospodarki jest jednak nawrót deflacji. Roczna dynamika cen konsumenta w ujęciu bazowym to już -1,5%, wobec -1,2% w marcu i oczekiwanych -1,4%. Czynnikiem ĹagodzÄ
cym jest jedynie podobny wskaźnik dla Tokio już za maj (-1,6% wobec oczekiwanych -1,9%). Ogólnie dane mogÄ
dać do myślenia Bankowi Japonii, który na ostatnim posiedzeniu podniósł ocenÄ sytuacji gospodarczej.
Słabsze dane w połączeniu z odbiciem na rynku akcji wpłynęły niekorzystnie na notowania jena, pzrze co na para USDJPY zbliżyła się do średnioterminowej (opadającej) linii trendu, która póki co jest broniona. Gdyby doszĹo do wybicia, oporami będą poziomy 91,75 i 92,95. Należy pamiętać, iż decydujący wpływ na notowania jena będzie miał rozwój wydarzeĹ na rynkach akcji.
W kalendarzu – Chicago PMI, University of Michigan
O godzinie 11.30 poznamy odczyt szwajcarskiego indeksu koniunktury KOF (konsensus 2,01 pkt.). W USA mamy dziś kilka publikacji, ale o raczej drugorzÄdnym znaczeniu. O godzinie 14.30 dane o dochodach (konsensus +0,5% m/m) i wydatkach (konsensus +0,3% m/m) gospodarstw domowych w kwietniu. O godzinie 15.45 indeks Chicago PMI (konsensus 62 pkt.), zaś 10 minut później ostateczny odczyt majowego indeksu nastrojów konsumenckich sporzÄ
dzanego przez Uniwersytet z Michigan (konsensus 73,4 pkt.). Najważniejsze dla rynków będzie jednak to, czy uda się podtrzymać dobre nastroje na rynkach akcji, co pozwoliĹoby na korzystne zamkniÄcie całego tygodnia. Tu głównÄ
rolÄ odegrajÄ
jednak nie dane a emocje.
Tego samego autora:
- Irlandia prosi o pomoc | 22-11-2010
- Nadal sporo chmur | 19-11-2010
- Słabe dane z USA | 18-11-2010
- Fed skomplikował sprawę | 05-11-2010
- Czas przebić balon | 03-11-2010
- Funt traci po cięciach Osborne`a | 26-10-2010
r e k l a m a

Finansowe rady dla nie finansistów: w co inwestować, jak wybrać ubezpieczenia z najwyższej półki i oferty private bankingu.
- Podróżujący służbowo Polacy chcą... | 06-10-2015
- Raport Płacowy Antal - Wynagrodzenie... | 23-07-2015
- Dolar dzisiaj osiągnął rekordowy od... | 10-03-2015

Czym jeżdżą polscy menedżerowie.
- Samochód służbowy jako... | 11-12-2014
- Niebanalne auto dla ambitnego... | 18-10-2013
- Audi Q7 - lifting i zmodyfikowane... | 19-05-2013
- O nas |
- Kontakt |
- Reklama |
- Biuro prasowe |
- Partnerzy |
- Regulamin |
- Mapa serwisu |
- Zgłoś błąd |
- Polityka prywatności |
- RSS |
- na górę strony ^
- Copyright ©JOBS.PL SA 2008-2013 Wszelkie prawa zastrzeżone.
- projekt i wykonanie: agencja interaktywna .apeiro