Portfel menedżera
Fed dał sygnał do wzrostów
WrzesieĹ nie taki straszny jak go malujÄ
W ślad za Wall Street ruszyły inne światowe giełdy. WIG20 wzrósł we wrzeĹniu o 7,6%, WIG zyskał 7,2%, niemiecki DAX 5,1%, francuski CAC 6,4%, koreaĹski KOSPI 7,5%, brazylijska BOVESPA 6,6%, a japołski Nikkei 6,2%. Nie jest wykluczone, że październik, który także okrywa się zĹÄ sławÄ , przyniesie kontynuacjÄ tych wzrostów. W dalszym cią gu aktualne pozostajÄ czynnik stojące za tym wzrostem, czyli przede wszystkim oczekiwane luzowanie polityki pieniężnej przez RezerwÄ FederalnÄ i inne czoĹowe banki centralne, jako odpowiedzi na coraz czÄstsze sygnały spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego w poszczególnych krajach.
Pierwsze sygnały do wzrostów pojawiły się już w sierpniu
Pierwszy, bardzo wstępny sygnał do wrzeĹniowych wzrostów na rynkach akcji, Rezerwa Federalna daĹa już 10 sierpnia br., gdy na posiedzeniu FOMC podjÄto decyzjÄ o reinwestowaniu dochodów z wygasających obligacji opartych na kredytach hipotecznych w papiery skarbowe o dĹuższym terminie zapadalności. W ten sposób podjÄto kolejnÄ próbÄ wsparcia słabnÄ cego wzrostu gospodarczego w USA. Taki krok otworzyĹ dyskusjÄ nt. drugiej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej. W kolejnych tygodniach oczekiwanie na taki krok postawiĹo inwestorów w komfortowej sytuacji. Ewentualne słabe dane makroekonomiczne, które mogłyby w normalnych warunkach stanowiÄ pretekst do sprzedaży akcji, teraz zachÄcaĹy do zakupów, gdyż zwiększaĹy prawdopodobieństwo reakcji ze strony Rezerwy Federalnej.
Kolejny sygnał do wzrostów zostaĹ wygenerowany 27 sierpnia br., gdy na dorocznym sympozjum w Jackson Hole Ben Bernanke zapewniĹ, że Rezerwa Federalna będzie staraĹ się zapobiec powtórzeniu japołskiego scenariusza z lat 90-tych.
Ostateczny sygnał
Ostatecznym potwierdzeniem wcześniejszych sygnałów kupna akcji był natomiast komunikat towarzyszÄ cy wrzeĹniowej decyzji FOMC ws. stóp procentowych. ZnalazĹo się w nim nie tylko zapewnienie, że władze gotowe są do podjęcia działaĹ wspierających wzrost gospodarczy, jeżeli będzie to konieczne, ale również pojawiło się szersze odniesienie do inflacji. FOMC zwróciĹ uwagÄ, że pozostaje ona poniżej poziomu zapewniajacego stabilność cen i jeszcze przez jakiś czas będzie pozostawać na niskim poziomie, a nastÄpnie wzrośnie do poziomów „ odpowiadających polityce Fed”. Zważywszy, że takie odniesienie pojawiło się pierwszy raz w komunikacie, zostaĹo to odebrane jako ostrzeżenie przed deflacjÄ . A więc jako zapewnienie, że na kolejnym posiedzeniu FOMC, które zaplanowane jest 2-3 listopada, zostanie podjÄta decyzja o wznowieniu skupu aktywów. W międzyczasie pojawiaĹy się sygnały, że Bank Anglii oraz Bank Japonii pójdÄ tÄ samÄ ĹcieżkÄ .
Nie tylko fundamenty
Oprócz fundamentalnego uzasadnienia wzrostów na giełdach pojawiły się także sygnały techniczne. Indeks S&P500 najpierw wybiĹ się powyżej 200 sesyjnej średniej, żeby później pokonać sierpniowy szczyt na poziomie 1127,79 pkt., a na koĹcu wykreśliÄ kilkumiesiÄcznÄ
formacjÄ odwróconej głowy z ramionami. To wszystko otworzyĹo mu drogÄ do kwietniowych maksimów (1219,80 pkt.).
W tym czasie indeks WIG20 wybiĹ się powyżej sierpniowego szczytu, żeby później wyznaczyć nowe rekordy rozpoczÄtej w I kwartale 2009 hossy. Pokonane opory i nowe rekordy hossy nie zmieniĹy jednak długoterminowej sytuacji. Indeks dużych spółek wcią
ż pozostaje w ponad rocznym kanale wzrostowym. Aktualnie górne ograniczenie tego kanału, będące „zaczepionÄ
” o kwietniowy szczyt równolegĹÄ
liniÄ
do linii wsparcia ĹÄ
czÄ
cej średnioterminowe doĹki z lutego oraz przełomu czerwca i lipca br., znajduje się w okolicy 2750 pkt. To głównych cel dla popytu. Odpowiada on kwietniowym maksimom na wykresie S&P500. Obie bariery będzie trudno sforsować. Dlatego też ich bliskość może zostać wykorzystana do realizacji zysków na rynkach akcji.
Wcześniejszy zwrot, niż z okolicy opisanych wyżej poziomów na indeksach S&P500 i WIG20, byĹby możliwy tylko wówczas wtedy, gdyby nadzieje na ilościowe luzowanie polityki pieniężnej przez RezerwÄ FederalnÄ zostały gwaĹtownie przerwane. Zważywszy, że z jednej strony bank centralny dodatkowo je podsyca, a z drugiej nie ma szans na seriÄ bardzo dobrych danych makroekonomicznych z USA, która w sposób naturalny zmniejszyłaby oczekiwania na wsparcie tamtejszej gospodarki, to do pierwszych dni listopada ten temat może kreować trendy. Aczkolwiek jest jeden warunek. Rozpoczynający się 7 października sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street w istotny sposób nie zmieni ukĹadu siĹ. Doświadczenie uczy, że nie powinien.
Konkluzja
Mając na uwadze obecne uwarunkowania rynkowe, można pokusiÄ się o postawienie tezy, że relatywnie dobra koniunktura na Wall Street, a co się z tym wiÄ
że również w Warszawie, może utrzymać się do listopada. Jest jednak mało realne, żeby w tym czasie S&P500 pokonaĹ kwietniowe maksima. To zbyt silna bariera podażowa. Jej pokonanie wymagać będzie nowego rynkowe story. Tego raczej nie zapewni sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street, co będzie głównym wydarzeniem października br.
Analogia w zachowaniu S&P500 i WIG20 powoduje, że na chwilÄ obecnÄ
należy odrzuciÄ scenariusz zakładający znaczÄ
ce wybicie się indeksu dużych spółek powyżej 2750 pkt. Podobnie też nie można wykluczyć, że pierwsza połowa listopada przyniesie silnÄ
realizacjÄ zysków na GPW, niezależnie od tego co zrobi Rezerwa Federalna 3 listopada br.
Tego samego autora:
- Komentarz do rynku złotego - kolejne... | 08-03-2011
- Rośnie prawdopodobieństwo... | 23-02-2011
- Decyzja S&P osłabiła złotego | 27-01-2011
- Inwestorzy czekają na RPP | 19-01-2011
- WIG20 o krok od wybicia górą z... | 04-01-2011
- Złoty stabilny czeka na nowe impulsy | 03-01-2011
r e k l a m a

Finansowe rady dla nie finansistów: w co inwestować, jak wybrać ubezpieczenia z najwyższej półki i oferty private bankingu.
- Podróżujący służbowo Polacy chcą... | 06-10-2015
- Raport Płacowy Antal - Wynagrodzenie... | 23-07-2015
- Dolar dzisiaj osiągnął rekordowy od... | 10-03-2015

Czym jeżdżą polscy menedżerowie.
- Samochód służbowy jako... | 11-12-2014
- Niebanalne auto dla ambitnego... | 18-10-2013
- Audi Q7 - lifting i zmodyfikowane... | 19-05-2013
- O nas |
- Kontakt |
- Reklama |
- Biuro prasowe |
- Partnerzy |
- Regulamin |
- Mapa serwisu |
- Zgłoś błąd |
- Polityka prywatności |
- RSS |
- na górę strony ^
- Copyright ©JOBS.PL SA 2008-2013 Wszelkie prawa zastrzeżone.
- projekt i wykonanie: agencja interaktywna .apeiro