Niezbędnik lidera
ABC coachingu

Technika coachingu polega na odkrywaniu mocnych stron menedżerów, pomaga omijać osobiste bariery i ograniczenia, ułatwia efektywne funkcjonowanie w zespole. Coaching, choć często mylony z doradztwem, nie oferuje gotowych rad czy rozwiązań. Wychodzi z założenia, że klient posiada potencjał do rozwiązania danego problemu, a coach pomaga mu jedynie ten potencjał wyzwolić.
Proces coachingowy dotyczy zwykle trzech obszarów:
- służy rozwojowi kompetencji, ale także motywacji menedżerów zajmujących się nowymi dla siebie zadaniami lub podejmujących się nowych, strategicznych dla firmy wyzwań.
- Ma znaczenie dla zmiany dotychczasowych postaw lub nastawień przeszkadzających w opracowywaniu nowych rozwiązań. Sprzyja także odkrywaniu mało użytecznych i nieefektywnych strategii działań. Wynikiem procesu powinna być jasna wizja celów oraz umiejętność doboru optymalnych metod ich osią gnięcia.
- Dąży do maksymalnego wykorzystania potencjału osobistego, dzięki wspieraniu posiadanych już możliwości.
Coaching zewnętrzny
W przypadku menedżerów wyższego i najwyższego szczebla najczęściej stosowany jest coaching zewnętrzny. Współpraca z konsultantem z zewnątrz, posiadającym odpowiednie umiejętności i wiedzę, zwiększa szanse na zachowanie obiektywizmu w stosunku do uczącego się. Wią
że się to z brakiem emocjonalnego zaangażowania w relacje panujące w firmie, a także działaĹ polegających na budowaniu tam własnej pozycji.
Niezależny ekspert, posiadający wszechstronne umiejętności i doświadczenia, zwiększa szanse na ogarnięcie całości organizacji oraz tych aspektów firmy, które są
związane z pracą
danego menedżera. Coaching zewnętrzny pozwala także na dokonanie bezstronnej oceny potencjału menedżera z punktu widzenia osoby z zewnątrz. Doświadczonemu coachowi, ponadto, łatwiej jest udzielać wsparcia i doradzać przy alternatywnych rozwiązaniach dzięki kontaktom z wieloma organizacjami z różnych branż. Coaching zewnętrzny polecany jest menedżerom, którzy wcześniej z coachingiem nie mieli nic wspólnego.
Coaching wewnętrzny
Menedżer sam może wcielić się w rolę coacha. Wymaga to jednak bardzo dobrych umiejętności interpersonalnych. Często jest to jednak pomijane i do roli coacha angażuje się specjalistów, ekspertów w określonej dziedzinie z długim stażem w firmie, ale nie posiadających wysokich umiejętności interpersonalnych.
Podstawową
metodą
używaną
przez coacha - menedżera jest rozmowa. W jej trakcie pracownik pierwszy dokonuje zarówno analizy problemu, jak i przedstawia sposoby jego rozwiązania. To kluczowa zasada. Dzięki temu, przy wsparciu menedżera uczy się samodzielnej analizy swoich działań i szuka rozwiązań.
Podejście coachingowe oparte na wspólnym rozwiązywaniu problemów zwiększa zaangażowanie pracownika, a co za tym idzie także jego motywację. Rolą
menedżera jest przygotowanie podwładnym warunków do pracy oraz wspieranie ich działań. Taki model zarzą
dzania w firmie umożliwia kreowanie kultury organizacyjnej i budową organizacji uczą
cej się.
Dzięki wspólnemu rozwiązywaniu problemów przekazywane są
informacje zwrotne, pracownicy widzą
wspólne cele, a funkcjonowanie firmy oparte jest na większym porozumieniu i zrozumieniu. Przełożony postrzegany jest, jako sojusznik oferujący wsparcie. Podstawami współpracy menedżera – coacha z podwładnymi są
bezpieczeństwo i zaufanie.
Ukierunkowany i zaplanowany rozwój pracownika umożliwia bieżą
cą
ocenę jego możliwości, a także wyznaczanie obszaru dalszego rozwoju.
Na ten sam temat:
Tego samego autora:
- W pogoni za Europą | 19-11-2008
r e k l a m a

Finansowe rady dla nie finansistów: w co inwestować, jak wybrać ubezpieczenia z najwyższej półki i oferty private bankingu.
- Podróżujący służbowo Polacy chcą... | 06-10-2015
- Raport Płacowy Antal - Wynagrodzenie... | 23-07-2015
- Dolar dzisiaj osiągnął rekordowy od... | 10-03-2015

Czym jeżdżą polscy menedżerowie.
- Samochód służbowy jako... | 11-12-2014
- Niebanalne auto dla ambitnego... | 18-10-2013
- Audi Q7 - lifting i zmodyfikowane... | 19-05-2013
- O nas |
- Kontakt |
- Reklama |
- Biuro prasowe |
- Partnerzy |
- Regulamin |
- Mapa serwisu |
- Zgłoś błąd |
- Polityka prywatności |
- RSS |
- na górę strony ^
- Copyright ©JOBS.PL SA 2008-2013 Wszelkie prawa zastrzeżone.
- projekt i wykonanie: agencja interaktywna .apeiro